Ariajna Hafington, suosnivačica Huffington Posta i autorka knjige “Revolucija u snu”, napisala mu je otvoreno pismo u kojem ističe da on time pokazuje “zastarjelost, antinaučni i strašno neefikasan način korištenja ljudske energije”.
Elon Mask je na to odgovorio tweetom u 2:30 nakon što je došao kući iz fabrike: “Misliš da je to odabir. Nije.”
Posljednjih nekoliko godina čini nam se da svako doživljava prekomjeran stres, hroničan nedostatak vremena i neispavanost. I ne samo to, kao da se pokušavamo takmičiti ko je više pod stresom i ko manje spava.
Neispavanost uzrokuje bolesti
Business Insider naglašava da nedostatak sna može imati ozbiljne posljedice na naše tijelo i mozak. Neke od posljedica su slabije kratkoročno i dugoročno pamćenje, sporije reakcije, razdražljivost, ali one ne iznenađuju jer smo ih vjerovatno doživjeli. Ali postoje i druge mnogo teže posljedice.
Razna istraživanja su pokazala da je nedostatak sna povezan s povećanim rizikom od nekih vrsta raka, kao što je rak debelog crijeva i dojke, kao i Alchajmerova bolest, dijabetes tipa 2 i upalna bolest crijeva. Slično tome, neke su studije istakle da spavanje pomaže očistiti mozak od beta-amiloidnog proteina koji se može nakupiti kad smo budni. To je protein koji je povezan s Alchajmerovom bolešću.
U slučaju da bolujete od astme, artritisa, Kronove bolesti i nekih kardiovaskularnih bolesti, nedostatak sna ih može bitno pogoršati.
Neispavanost utiče i na naš društveni život. Istraživači su otkrili da se mlađi odrasli ljudi manje socijalizuju zbog nedostatka sna, a time i da su usamljeniji. Da bi stvar bila još gora, usamljene osobe ne spavaju dobro, što može dovesti do začaranog kruga. Promijenite svoj raspored i ubacite barem još jedan dodatni sat sna.
24sata.hr
Komentari