-Nema ničeg neobičnog u tome što je ovo takmičenje startovalo iz Herceg Novog. Saradnja golubara širom Evrope više je nego dobra... I mi, golubari iz Boke koji imamo svoj klub, nekoliko puta smo svoja jata nosili u druge zemlje da oprobamo njihove mogućnosti. Ovog puta nijesmo učesnici nadmetanja već smo bili logistička podrška kolegama iz Tirane. Na naredno takmičenje u hrvatskom Gradcu ponijećemo svoja jata da ih oprobamo- kazao je za ‘’Dan’’ Đuro Milanović, poznati golubar iz Herceg Novog, dodajući da je juče u Sutorini počela takmičarska sezona.
Naredna trka je zakazana za 5. maj, a startuje iz Hrvatske. Nakon toga golubove 19. maja puštaju iz Pariz Drage kod Zadra, a 26. maja iz Rijeke. Pobjednik dobija nagradu koja se sastoji u hrani i vodi za golubove.
-Postoje golubovi sprinteri i maratonci. Sprinteri su puno brži, jer su dresirani za manje staze, a maratonci mogu da lete od 600 do 700 kilometara. Ima i onih koji mogu da izdrže 12.000 kilometara u vazduhu. Napoznatija golubarska trka je ona od Barselone do Brisela, dužine 12,000 kilometara i to su jedine trke gdje golubovi ne mogu stići za jedan dan. Poslije starta u Sutorini za očekivati je da će prvi golubovi stići u Tiranu za dva sata. Albanci su u našem regionu poznati kao dobri golubari i dosta su pomogli mojim kolegama Darku Orozu iz Budve, Milanu Ivanoviću iz Kotora, kao i meni i Darku Barjaktareviću i Jadranku Rvnjaku iz Herceg Novog da prije godinu dana osnujemo klub „Kolumbija Livija”, što u prevodu znači „Golub pećinar’’. Klub okuplja golubare iz Boke. Uložili smo dosta novca u prilično skupu opremu. Prije nekoliko dana prvi put smo organizovali našu trku iz Ulcinja. Nadam se da ćemo u saradnji s Albancima imati više takmičenja i da će nam dozvoliti da golubove puštamo s mjesta odakle oni puštaju svoje. Ovo je već drugi put da su Albanci izabrali Herceg Novi za start svog šampionata. To znači da su zadovoljni i čine sve da i nama omoguće da postignemo uspjehe na međunarodnoj sceni - zaključio je Milanović. Z. Š.
(Izvor:Dan)