On je naveo kako od održavanja Generalne skupštine Interpola u Dubaiju 2018. godine nisu se dogodile nikakve suštinske promjene koje bi dovele do odstupanja od tadašnje odluke o neprijemu Кosova.
"Zapravo jedina promjena upravo ide u prilog stavovima Republike Srbije protiv ovog zahtjeva i ogleda se u porastu broja država koje su povukle priznanje", naveo je Stefanović.
On je u pismima ponovio argumente Srbije koji "pokazuju da i samo razmatranje ovog zahtjeva predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava, ali i najviših akata samog Interpola".
"Uslovi za prijem u članstvo Interpola regulisani su Ustavom Interpola i Rezolucijom o postupku prijema u članstvo Interpola, iz kojih jasno proizilazi da je članstvo u Interpolu otvoreno samo za države. Ponovno stavljanje na dnevni red ovog zahtjeva drastično bi politizovalo rad ove profesionalne policijske organizacije i u oštroj je suprotnosti sa Ustavom Interpola", dodao je Stefanović.
On je podsjetio da je prema Ustavu Interpola "strogo zabranjeno za organizaciju da preduzima ma koju intervenciju ili aktivnost političke, vojne, verske ili rasne prirode".
Osim generalnom sekretaru i predsjedniku Interpola, Stefanović uputio je pisma i svim članovima Izvršnog komiteta ponaosob sa molbom da na predstojećem sastanku glasaju protiv ovog zahtjeva.
Кosovo je nedavno ponovo uputilo zahtjev za članstvo Generalnom sekretarijatu Interpola, koji ga u skladu sa procedurama, dalje dostavlja Izvršnom komitetu. Кomitet donosi odluku da li će ovaj zahtjev biti uvršten na dnevni red Generalne skupštine Interpola, odnosno da li će se zemlje članice Interpola izjašnjavati o zahtjevu.
Za odobrenje članstva potrebna je dvotrećinska većina.
Komentari