Zašto li je ova biljka imala toliku važnost? Da li zbog reskog ukusa, ili pak blagotvornog dejstva na glasne žice? Ko zna koliku bi mu tek važnost pridali da su imali naučne dokaze koje mi imamo danas: da je pun vitamina C, da može pomoći u liječenju kancera i dijabetesa, da ima antibakterijsko, antivirusno i antialergijsko dejstvo.
Relativno skoro otkriveno je da je vlašac ponajviše od svih lukova djelotvoran protiv ćelija raka jetre. Vlašac sadrži 6 puta više fenoplasta nego ostale vrste luka, a fenoplasti su ti koji pomažu jetri da otklanja toksine iz tijela i luči supstancu koja ubija ćelije raka.
Sem toga, vlašac smanjuje količinu šećera u krvi, tako što sprječava degradaciju insulina.
Vlašac blagotvorno djeluje i na mozak, pa je samim tim i borac protiv Alchajmerove bolesti.
Vlašac nije samo lijek, već i preparat - sadrži sumporna jedinjenja koja čine kožu mlađom. Dnevni unos vlašca će biti divna investicija za lijepu kožu - i to na duže staze.
Vlašac je vrlo ukusan u svim jelima skuvanim sa malo vina. Bitno je da ih pržite na vrlo blagoj vatri, da ne bi postali gorki.
Nije preporučeno ostavljanje vlašca u frižideru jer to može ohrabriti vlašac na puštanje izdanka.
A kada se sve sabere, ova sjajna ljekovita biljka zbilja i jeste podrška za vaš duži i zrdaviji život. A uz to može da se uzgaja i u kući.
(Izvor:zdravzivot.com)