Samoodbranu u Srbiji teško dokazati
Ilustracija

"Ubistvo iz samoodbrane"

Samoodbranu u Srbiji teško dokazati

Ubistvo iz samoodbrane u Srbiji se izuzetno teško dokazuje, a tužioci su restriktivni i u sudskoj praksi se izuzetno često tumači na štetu napadnutih, navode stručnjaci.

Saško Bogoski, kome je juče određen pritvor od 30 dana, ubio je u utorak oko ponoći u svom stanu na Julinom brdu provalnika Vladu Manića. Bogoski, koji je priveden, prekoračio je, prema policijskom izvještaju, nužnu odbranu.

Sudovi u Srbiji ubistvo iz samoodbrane vrlo restriktivno sankcionišu, čak i ako je zakonski tačno definisano šta je nužna odbrana i da se za ubistva u ovakvim okolnostima mora donijeti oslobađajuća presuda, kaže bivši sudija Ivan Bajazit.

Čak je djelo ubistvo iz samoodbrane zakonski prošireno i na čuvanje imovine. Uprkos svim zakonskim odredbama, tužilaštvo nikada neće da krene od osnovnog dijela, napada, i nikada ne rekonstruiše nužnu odbranu.

Oni to ostavljaju sudu, te odredbe samoodbrane se vrlo teško primenjuju i zaista su rijetki slučajevi u praksi da sud oslobodi ubicu čak i ako su okolnosti samoodbrane, ističe Bajazit.

Bivši sudija Goran Obradović kaže da se u drugim državama nužna odbrana tumači šire, tako da ubistvo razbojnika smatraju bez suđenja za nešto što nije krivično djelo.

Advokat Nebojša Perović kaže da je uvijek prisutna polemika u kojoj mjeri je došlo do stvarne nužne odbrane.

"U ovakvim slučajevima sud se dosta oslanja na nalaz vještaka. Pitanje je u kom stepenu je smanjena moć rasuđivanja i u kom stepenu je prisutan efekat straha i bijesa. Vrlo je teško procijeniti koliko napadnuti može da kontroliše svoj postupak i u kom trenutku on brani sebe i porodicu", ističe Perović.

Odbrana

1. Napad i odbrana moraju biti istovremeni

2. Oružje kojim se odbija napad mora biti srazmerno napadačevom oružju

3. Nužna odbrana i napad ne smiju drastično da se razlikuju

(Izvor:Mondo)