Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju objavio je da je juče u 13 časova „temperatura mora u Pljevljima” iznosila 19 stepeni. Vijest sa sajta pomenute ustanove iznenadila je mnoge Pljevljake, a neki od njih ocijenili su da bi takvu informaciju trebalo objaviti u rubrici „vjerovali ili ne”.
Ipak, pretpostavljamo da je prilikom unošenja podataka došlo do greške, a jedan od Pljevljaka sa kojim smo juče razgovarali prokomentarisao je da su „Pljevlja dobila more od kada su se njegovi stanovnici počeli seliti u primorske gradove, ali i Podgoricu iz koje se za oko sat vremena stiže do plaže”. Njegova sugrađanka bila je „zadivljena” koliko dobro nadležni u Zavodu poznaju geografiju svoje države.
Kako je došlo do greške, novinar "Dana" nije mogao da sazna u Hidrometeorološkom zavodu, pošto niko nije odgovarao telefonske pozive. Do tada ostaje „validna” informacija da ste se juče mogli kupati u „moru” u Pljevljima, za koje još niko nije čuo, a temperatura vode bila je ista kao i u Ulcinju i Tivtu, za stepen je bila viša u Petrovcu i Budvi, a dva u Baru.
Sudeći po ranijim tvrdnjama iz lokalne uprave, u Pljevljima se neće uskoro graditi bazen za kupanje jer je on skup za održavanje. Izdvajanjima iz redovnih prihoda moglo bi da se pokrije svega dvadeset odsto troškova, pa Pljevljacima ostaje da se kao i do sada u ljetnjim danima rashlađuju na dva vještačka jezera – u Otilovićima i Borovici, a sve manje na rijeci Ćehotini čiji je tok Rudnik uglja zbog eksploatacije promijenio i uništio stara kupališta. Nedavno je počelo sređivanje kupališta na Borovičkom jezeru, koje važi za „pljevaljsko more”, pa možda otuda zabuna na sajtu Hidrometeorološkog zavoda.
Jezero u Borovici nastalo je 2002. godine usled eksploatacije uglja na tom području, a poslednjih godina mnogi Pljevljaci u njemu nalaze spas od vrućina. U jezero površine 33 hektara ulivaju se dva potoka, a voda iz te akumulacije otiče u rijeku Vezišnicu. Udaljeno je sedam kilometara od grada i okruženo zelenilom.
Prije nekoliko godina Rudnik uglja finansirao je poribljavanje jezera, a lokalna samouprava je poručila da su zainteresovani da na tom prostoru naprave sportsko-rekreativni centar sa terenima za fudbal, tenis i male sportove.
Priča o izgradnji bazena u Pljevljima stara je više od 20 godina, ali nijedna vlast nije bila spremna da investira. Posebno je bila aktuelna priča o izgradnji bazena uoči MOSI igara koje su 2006. godine održane u tom gradu.
Opština je tada zbog nedostatka novca odustala od gradnje kompleksa bazena koja bi u najjeftinijoj varijanti koštala oko 800.000 eura, ali je razmatrana varijanta gradnje velikog bazena koja ne bi koštala više od 130.000 eura.
Borovičko jezero važi za najbolje i najčistije mjesto za osvježenje. Pljevljaci u šali imaju običaj da kažu da lokalnim funkcionerima kupalište i ne treba, jer se rashlađuju na plažama širom regiona, odnosno „kupaju se u narodnom znoju”. M.N
(Izvor:Dan)