Tem­pe­ra­tu­ra mo­ra u Plje­vlji­ma 19 ste­pe­ni!?
Sa sajta Hidrometeorološkog zavoda

Podaci hidrometereološkog zavoda

Tem­pe­ra­tu­ra mo­ra u Plje­vlji­ma 19 ste­pe­ni!?

Prema podacima Hidrometereološkog zavoda ju­če ste mogli da se ku­pate u „mo­ru” u Plje­vlji­ma, za ko­je još ni­ko ni­je čuo, a tem­pe­ra­tu­ra vo­de bi­la je ista kao i u Ul­ci­nju i Tiv­tu, za ste­pen je bi­la vi­ša u Pe­trov­cu i Bu­dvi, a dva u Ba­ru.

Za­vod za hi­dro­me­te­o­ro­lo­gi­ju i se­i­zmo­lo­gi­ju ob­ja­vio je da je ju­če u 13 ča­so­va „tem­pe­ra­tu­ra mo­ra u Plje­vlji­ma” iz­no­si­la 19 ste­pe­ni. Vi­jest sa saj­ta po­me­nu­te usta­no­ve iz­ne­na­di­la je mno­ge Plje­vlja­ke, a ne­ki od njih oci­je­ni­li su da bi ta­kvu in­for­ma­ci­ju tre­ba­lo ob­ja­vi­ti u ru­bri­ci „vje­ro­va­li ili ne”.

Ipak, pret­po­sta­vlja­mo da je pri­li­kom uno­še­nja po­da­ta­ka do­šlo do gre­ške, a je­dan od Plje­vlja­ka sa ko­jim smo ju­če raz­go­va­ra­li pro­ko­men­ta­ri­sao je da su „Plje­vlja do­bi­la mo­re od ka­da su se nje­go­vi sta­nov­ni­ci po­če­li se­li­ti u pri­mor­ske gra­do­ve, ali i Pod­go­ri­cu iz ko­je se za oko sat vre­me­na sti­že do pla­že”. Nje­go­va su­gra­đan­ka bi­la je „za­di­vlje­na” ko­li­ko do­bro nad­le­žni u Za­vo­du po­zna­ju ge­o­gra­fi­ju svo­je dr­ža­ve.

Ka­ko je do­šlo do gre­ške, novinar "Dana" nije mogao da sazna u Hi­dro­me­te­o­ro­lo­škom za­vo­du, po­što ni­ko ni­je od­go­va­rao te­le­fon­ske po­zi­ve. Do ta­da osta­je „va­lid­na” in­for­ma­ci­ja da ste se ju­če mo­gli ku­pa­ti u „mo­ru” u Plje­vlji­ma, za ko­je još ni­ko ni­je čuo, a tem­pe­ra­tu­ra vo­de bi­la je ista kao i u Ul­ci­nju i Tiv­tu, za ste­pen je bi­la vi­ša u Pe­trov­cu i Bu­dvi, a dva u Ba­ru.

Su­de­ći po ra­ni­jim tvrd­nja­ma iz lo­kal­ne upra­ve, u Plje­vlji­ma se ne­će usko­ro gra­di­ti ba­zen za ku­pa­nje jer je on skup za odr­ža­va­nje. Iz­dva­ja­nji­ma iz re­dov­nih pri­ho­da mo­glo bi da se po­kri­je sve­ga dva­de­set od­sto tro­ško­va, pa Plje­vlja­ci­ma osta­je da se kao i do sa­da u ljet­njim da­ni­ma ras­hla­đu­ju na dva vje­štač­ka je­ze­ra – u Oti­lo­vi­ći­ma i Bo­ro­vi­ci, a sve ma­nje na ri­je­ci Će­ho­ti­ni či­ji je tok Rud­nik uglja zbog eks­plo­a­ta­ci­je pro­mi­je­nio i uni­štio sta­ra ku­pa­li­šta. Ne­dav­no je po­če­lo sre­đi­va­nje ku­pa­li­šta na Bo­ro­vič­kom je­ze­ru, ko­je va­ži za „plje­valj­sko mo­re”, pa mo­žda otu­da za­bu­na na saj­tu Hi­dro­me­te­o­ro­lo­škog za­vo­da.

Je­ze­ro u Bo­ro­vi­ci na­sta­lo je 2002. go­di­ne usled eks­plo­a­ta­ci­je uglja na tom pod­ruč­ju, a po­sled­njih go­di­na mno­gi Plje­vlja­ci u nje­mu na­la­ze spas od vru­ći­na. U je­ze­ro po­vr­ši­ne 33 hek­ta­ra uli­va­ju se dva po­to­ka, a vo­da iz te aku­mu­la­ci­je oti­če u ri­je­ku Ve­zi­šni­cu. Uda­lje­no je se­dam ki­lo­me­ta­ra od gra­da i okru­že­no ze­le­ni­lom.

Pri­je ne­ko­li­ko go­di­na Rud­nik uglja fi­nan­si­rao je po­ri­blja­va­nje je­ze­ra, a lo­kal­na sa­mo­u­pra­va je po­ru­či­la da su za­in­te­re­so­va­ni da na tom pro­sto­ru na­pra­ve sport­sko-re­kre­a­tiv­ni cen­tar sa te­re­ni­ma za fud­bal, te­nis i ma­le spor­to­ve.

Pri­ča o iz­grad­nji ba­ze­na u Plje­vlji­ma sta­ra je vi­še od 20 go­di­na, ali ni­jed­na vlast ni­je bi­la sprem­na da in­ve­sti­ra. Po­seb­no je bi­la ak­tu­el­na pri­ča o iz­grad­nji ba­ze­na uoči MO­SI iga­ra ko­je su 2006. go­di­ne odr­ža­ne u tom gra­du.

Op­šti­na je ta­da zbog ne­do­stat­ka nov­ca od­u­sta­la od grad­nje kom­plek­sa ba­ze­na ko­ja bi u naj­jef­ti­ni­joj va­ri­jan­ti ko­šta­la oko 800.000 eura, ali je raz­ma­tra­na va­ri­jan­ta grad­nje ve­li­kog ba­ze­na ko­ja ne bi ko­šta­la vi­še od 130.000 eura.

Bo­ro­vič­ko je­ze­ro va­ži za naj­bo­lje i naj­či­sti­je mje­sto za osvje­že­nje. Plje­vlja­ci u ša­li ima­ju obi­čaj da ka­žu da lo­kal­nim funk­ci­o­ne­ri­ma ku­pa­li­šte i ne tre­ba, jer se ras­hla­đu­ju na pla­ža­ma ši­rom re­gi­o­na, od­no­sno „ku­pa­ju se u na­rod­nom zno­ju”. M.N

(Izvor:Dan)