Naučnik je istakao da je za stvaranje vakcine protiv kovida 19 potrebno pribjeći genetskim tehnologijama, a pri kreiranju pretkliničkih modela možda će biti potrebne izmjene genoma.
"Do sada u tom virusu nije nađeno ništa što bi izazvalo sumnju u mogućnost dobijanja vakcine“, istakao je akademik za televiziju „RT“ i dodao da će taj proces trajati nekoliko mjeseci, a potpuno testiranje vakcine više od godinu dana.
Nedospasov je takođe rekao da se oboljeli od virusa korona mogu liječiti uz pomoć transfuzije plazme i dodao da kod takve metode postoji i mana – rizik da se pacijentu „unese“ druga infekcija.
"To je razlog zbog kojeg je praktično ispravnije koristiti prečišćene preparate ukupnih antitijela iz krvi oboljelih“, dodao je Nedospasov koji je šef laboratorije za molekularne mehanizme imuniteta Instituta za molekularnu biologiju „Engelhardt“,.
On je objasnio da postoji još jedan način da se dobije lijek za virus korona, a to je vještačko stvaranje neutrališućih antitijela. Međutim, naučnik je upozorio da i taj metod ima manu – zaštita organizma u tom slučaju vremenski je ograničena. Stoga, najpouzdanija opcija ostaje vakcinacija.
"Uspješnom vakcinacijom u nama se formiraju ne samo neutrališuća antitijela, već i limfociti koji proizvode ta antitijela. Upravo oni omogućavaju imunološko pamćenje i dugogodišnju zaštitu“, objasnio je Nedospasov.
Broj oboljelih od virusa kovid 19 u svetu porastao je na više od 2,8 miliona ljudi, dok se od ove infekcije oporavilo više od 812 hiljada osoba, pokazali su najnoviji podaci portala Vorldometers. Do sada je u svijetu preminula 198.063 osoba od novog korona virusa.
Prema poslednjim informacijama, u Rusiji je za protekla 24 časa od virusa korona oboljelo još 5.966 osoba, čime je ukupan broj oboljelih porastao na 74.588, saopštio je operativni štab za borbu protiv širenja virusne infekcije.
Kako se navodi, samo je u Moskvi zabeleženo 2.612 novih slučajeva, dok je u Sankt Peterburgu registrovano 605.
rs.sputniknews.com
Komentari