U bunarima je čest slučaj da imamo visoke koncentracije gasova, posebnio pri dnu, i oni potpuno blokiraju organizam. Ugljen monoksid se vezuje za hemoglobin i u situacijama povećene koncentracije on izbacuje kiseonik iz hemoglobina i u krvi se brzo povećava koncentracija opasnog gasa. Ovako doktor Miloš Ivanović iz Hitne pomoći u Podgorici objašnjava težak slučaj trovanja gasovima, koji se juče dogodio prilikom čišćenja bunara u Dobrim Vodama.
U barskom naselju juče se dogodila nesreća u kojoj su četiri mladića izgubila život dok su čistila bunar.
Doktor Ivanović kaže da se ovakva trovanja najčešće dešavaju u bunarima, podrumima, kao i prilikom upotrebe motora sa unutrašnjima sagorijevanjem. Tom prilikom se oslobađaju vrlo toksični gasovi ugljen monoksid, ugljendioksid, a u bunarima i drugi gasovi, kao što je metan, koji su vrlo opasni za ljudski organizam.
Takva trovanja, na žalost, nisu rijetka, posebno zimi, kada se koriste agregati, kaže Ivanović.
"Ugljen monoksid je gas koji se nalazi u vazduhu u malim koncentracijama, ali prilikom nepotpunog sagorijevanja motora njegova koncentracija postaje mnogo veća. U bunarima, podrumima, njegove koncentracije mogu biti izuzetno visoke. Glavni problem je što ugljen- monoksid ima izuzetnu prijemčivost i brzo se veže za hemoglobin. Hemoglobin se nalazi u crvenim krvnim zrncima i prenosi kiseonik do određenih dijelova tijela. On je preduslov za opšte funkcionisanje organizma. Ugljen monoksid je specifičan jer se vezuje za hemoglobin i u situacijama povećane koncentracije izbacuje kiseonik iz hemoglobina. Na taj način se u krvi brzo povećava koncentracija ugljen monoksidida", kaže Ivanović.
Ljekar u Hitnoj medicinskoj pomoći naglašava da su zavisno od koncentracije gasa različita i stanja pacijenata.
"Prvi simptomi su zamaranje, zujanje u ušima, opšta malaksalost, slabost, a kod izuzetno visokih koncentracija dolazi do trenutne smrti. Pretpostavljam da je u bunaru u kome su stradali juče mladići bila visoka koncentracija gasova. Vjerovatno je zbog toga smrt nastupila vrlo brzo", kaže Ivanović.
Naš sagovornik objašnjava da bi medicinska ekipa imala više vremena da reaguje da je u koncentracija gasova bila niža. On objašnjava da je specifično kod ovakvih zadesnih trovanja da mišićna slabost nastupa brzo. "Pacijenti osjećaju mučninu, zujaje u ušima, glavobolju i takvu slabost da jednostavno ne mogu da se pokrenu sa mjesta", kaže o kobnim posljedicama trovanja doktor Ivanović i poziva na oprez.
Slučajevi trovanja gasovima nisu rijetki, a najčešće se dešavaju zbog neznanja, jer je u pitanju nevidljivi ubica. "Ovakva trovanja dešavaju se posebno zimi, kada se koriste agregati, i stoga građane treba pozvati na oprez, kaže doktor Ivanović.
(Izvor:portalanalitika.me)