Ratković je kazao da je teško procijeniti da li će treći paket ekonomskih mjera, vrijedan milijardu i 220 miliona eura, biti dovoljan za oporavak crnogorske privrede.
Dodao je da se u turizmu, kao najviše pogođenoj privrednoj grani, trenutno umjesto turista sabiraju gubitke.
"Nadam se da će ove mjere uspjeti da pomognu turističkoj privredi da preživi, a da li će to biti dovoljno ne znamo. U svakom slučaju biće od pomoći ali, mislim da će kompletna turistička privreda imati ogromne gubitke", objašnjava Ratković.
Dekan fakulteta biznis i turizam objasnio je za Novu M da je dobro što je treći paket podijeljen na kratkoročne i dugoročne mjere,
Objasnio je da su kratkoročne mjere za sektor turizma vrijedne 83,4 miliona eura, a posebno je značajna ona mjera koja se odnosi na smanjenje stope PDV-a sa 21 na 7 odsto za hranu i bezalkoholna pića u svim ugostiteljskim djelatnostima u trajanju od godinu dana.
"Dobro je što se predviđa regresiranje plata. Dobro je da se predviđa odlaganje kredita na 24 mjeseca i to je dobra mjera", poručio je Ratković.
Ratković ističe i podršku drugim privrednim granama.
"Drago mi je da je poljoprivredi posvećena pažnja jer u postkoronskom vremenu bi trebala poljoprivreda i turizam da djeluju koordinirano, jer mi ne možemo imati razvijen ruralni turizam ako nemamo razvijenu ruralnu poljoprivredu i u tom pogledu investirajući u poljoprivredu mi stvaramo bazu razvoja ruralnog turizma, koji je veoma značajan", pojašnjava Ratković za Novu M.
Vlada je usvojila i niz dugoročnih mjera i očekivanih investicija. Tako je za jačanje IT djelatnosti opredijeljeno 29,8 miliona eura, saobraćaju 10,5 miliona, energetici 783,4 miliona, i podrška turizmu u iznosu od 131,7 miliona eura.
Komentari