Medicinski gledano, mikroelementi (ili elementi u tragovima) su tijelu potrebne u izuzetno malim količinama, manje od 50 mg na dan. Manjak tih elemenata, s druge strane može da uzrokuje ozbiljne fiziološke smetnje i poremećaje u našem organizmu.
Iako je preko potreban za ljudsko zdravlje, ovaj mineral otkriven je i priznat tek 1970-tih godina.
Odrasli ljudski organizam u prosjeku sadrži oko 20 mg selena od čega se najviše koncentracije nalaze u eritrocitima, bubrezima, jetri, srcu, slezini i testisima.
Uloga u organizmu
U tijelu selen je sastavni dio oko 30 poznatih selenoproteina (važni antioksidativni enzimi) pa djeluje kao antioksidans i štiti mnoge sisteme organizma od oksidativnih oštećenja. Sastavni je dio i tropeptidnog enzima glutation peroksidaze, najvažnijeg antioksidativnog enzima u ljudskom tijelu. Taj je enzim neophodan u procesu odstranjivanja hidrogen peroksida iz organizma.
Osim nemjerljive uloge u antioksidativnoj zaštiti organizma, selen takođe:
1. štiti tijelo od srčanih oboljenja i oboljenja krvnih sudova
2. jača imuni sistem
3. smanjuje rizik od pojave mnogih vrsti raka, posebno raka dojke, želuca, grla i rektuma
4. štiti tijelo od toksičnosti teških metala i zagađenosti iz spoljne sredine
5. usporava starenje i pomaže u borbi protiv artritisa, Kronove bolesti, infekcija disajnih puteva i mnogih bolesti kože
6. ima značajnu ulogu u radu štitaste žlijezde
7. pozitivno utiče na mušku plodnost
8. pospješuje antioksidativno djelovanje vitamina A i E
Najviše selena ima u pivskom kvascu i pšeničnim klicama, orašastim plodovima, kao što su brazilski orah i domaći orasi, govedina i iznutricama, jajima, puteru, soji, ribi (tunjevina, bakalar i haringa), morskim plodovima, bijelom luku, integralnim proizvodima od cijelog zrna, ovsenoj kaši i suncokretovom sjemenu.
Takođe, meso poput govedine, piletine, ćuretine i jagnjetine i svinjetine odličan su izvor ovog minerala.
Izvor: Stil.kurir.rs
Komentari