Projekat je, kazala je Radojević, realizovao Monstat u saradnji sa licenciranim naučnoistraživačkim institucijama iz Crne Gore iz oblasti zdravstva Institutom za javno zdravlje i Kliničkim centrom Crne Gore, a iz oblasti ekonomije sa Institutom za strateške studije i projekcije.
Proizveden je i analiziran, kako je navela, set indikatora relevantnih za razumijevanje uticaja kovida-19 na društveno-ekonomska kretanja u Crnoj Gori.
"Ekonomska aktivnost mlade populacije (15-24) značajnije je pogođena kovidom, jer se broj zaposlenih osoba starosne dobi (15-24) u II kvartalu 2020. godine smanjio za 34,3 odsto", ističe Radojević.
Istraživanje je takođe pokazalo da je ekonomska aktivnost žena ugroženija kovidom u odnosu na muškarce u pogledu razloga i dužine odsutnosti sa posla.
"Važan doprinos projekta je i taj da su podaci o broju umrlih, potom zaposlenih i nezaposlenih, primjenom međunarodno preporučenih metodoloških standarda prikazani na nedjeljnom nivou", naglašava Radojević.
Na taj način, kako je rekla, omogućeno je utvrđivanje statistički značajnih razlika po nedjeljema 2020. godine u odnosu na petogodišnji nedjeljni prosjek za period od 2015. do 2019. godine.
"Istraživanje je pokazalo da ne postoji statistički značajan uticaj kovida-19 na povećanje broja umrlih u prvih 26 nedjelja 2020. godine u odnosu od 2015. do 2019. godine", navodi Radojević.
Projekat je finansiralo Ministarstvo nauke u iznosu od 25.000 eura dok je Uprava za statisku obezbijedila kofinansiranje u iznosu od 3. 000 eura. Realizacija projekta je počela 15. juna ove godine.
Komentari