Za fabriku čipova potrebno minimum 1000. stručnjaka
Postavljanje temelja za izgradnju fabrike značilo bi i upošljavanje minimum 1.000 radnika

Investicija vrijedna 4 milijarde dolara

Za fabriku čipova potrebno minimum 1000. stručnjaka

Da li će kod Beograda nići IT fabrika. Investicija UAE vrijedna četiri milijarde dolara. Posao bi trebalo da dobije 1.000 radnika

DA li će Ujedinjeni Arapski Emirati graditi fabriku čipova u blizini beogradskog aerodroma, trebalo bi da bude odlučeno narednih dana. Od procjene Kalduna Kalifa al Mubaraka, generalnog direktora kompanije "Mubadala", sajvetnika za strateška pitanja princa Muhameda al Zajeda i izveštaja timova koji su prethodnih mjeseci dolazili u Srbiju zavisi investicija vrijedna oko četiri milijarde dolara, pišu Novosti. 

Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) Božidar Laganin kaže da je u toku predinvesticiona faza prikupljanja informacija za projekat izgradnje fabrike čipova i da SIEPA pomaže u tom poslu, koji je tehnološki izuzetno zahtjevan.

Postavljanje temelja za izgradnju fabrike značilo bi i upošljavanje minimum 1.000 radnika, ali potencijalni investitori kao osnovnu zamjerku ističu nedostatak kadra u IT sektoru u Srbiji.

Profesor dr Branko Kovačević, dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu kaže da Srbija trenutno nema dovoljno obrazovan i sposoban kadar za proizvodnju čipova, ali da bi se taj nedostatak mogao nadoknaditi intenzivnim radom u naredne dvije ili tri godine. Toliko je potrebno i da se izgradi farbika. 

- Ako ovaj investitor odluči da gradi fabriku, biće im potrebni inženjeri, naučnici, ali i tehničari i livci silicijuma - objašnjava Kovačević. - Važno je da država što prije shvati da je ovo velika šansa, jer ne možemo čekati da investitor odluči, pa da mi počnemo sa pripremama. Shvatam da je to rizik, ali on postoji u svakom poslu. Nismo imali kadar za visoke tehnologije, jer nije bilo tržišta. Već smo se povezali sa dijasporom, EU, sa našim bivšim studentima koji su u Americi, koji su voljni da pomognu. 

Sekretar Udruženja informatičke djelatnosti Privredne komore Srbije Jelena Jovanović napominje da u Srbijji ima svega oko 5.000 IT stručnjaka i da to nije dovoljno za razvoj ove djelatnosti.