Odluka slijedi najnoviju procjenu stanja sprovođenje sporazuma iz Minska za koju se prvobitno predviđalo da će se dogoditi do 31. decembra 2015. na Savjetu Evrope 24. i 25. juna 2021. godine.
"Tom prilikom čelnici EU pozvali su Rusiju da u potpunosti preuzme svoju odgovornost u osiguranju punog sprovođenja sporazuma iz Minska kao ključnog uslova za bilo kakvu suštinsku promjenu stava EU. U svjetlu činjenice da Rusija ove sporazume ne provodi u potpunosti, lideri EU jednoglasno su odlučili da ukinu ekonomske sankcije na snazi protiv te zemlje" stoji na zvaničnoj stranici Savjeta EU.
Ekonomske sankcije prvi put su uvedene 31. jula 2014. godine kao odgovor na ruske akcije koje su destabilizovale situaciju u Ukrajini. Pojačani su u septembru 2014. godine, a u martu 2015. godine, Savjet EU se složio da njihovo trajanje poveže s potpunim sprovođenjem sporazuma iz Minska.
Sankcije ograničavaju pristup primarnim i sekundarnim tržištima kapitala EU određenim ruskim bankama i kompanijama i zabranjuju oblike finansijske pomoći i posredovanja prema ruskim finansijskim institucijama. Mjere takođe zabranjuju direktan ili indirektan uvoz, izvoz ili prenos odbrambenog materijala i uspostavljaju zabranu robe dvostruke namjene za vojnu upotrebu ili vojne krajnje korisnike u Rusiji. Sankcije dodatno umanjuju pristup Rusije određenim osjetljivim tehnologijama koje se mogu koristiti u ruskom energetskom sektoru, na primjer u proizvodnji i istraživanju nafte.
Pored ekonomskih sankcija, EU je uvela i različite vrste mjera kao odgovor na rusku aneksiju Krima i grada Sevastopolja. Tu spadaju: diplomatske mjere, pojedinačne restriktivne mjere (zamrzavanje imovine i ograničenja putovanja) i posebna ograničenja ekonomskih odnosa s Krimom i Sevastopoljem.
Komentari