Prvostepena presuda zasnovana je na nizu apsolutno bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, činjenično stanje je nepotpuno utvrđeno, saopštio je Apelacioni sud.
Takođe, izreka žalbene presude je nejasna i nerazumljiva, nepotpuna, protivurečna sama sebi i razlozima datim u obrazloženju, s obzirom da postoji znatna protivurečnost između onog što se u radnjama presude navodi o utvrđenom činjeničnom stanju i samog tog činjeničnog stanja, navodi se u saopštenju.
Presudom Višeg suda u Beogradu od 19. juna prošle godine okrivljeni Radonjić, Basta i Romić oglašeni su krivima za izvršenje "krivičnog dela ubistvo iz člana 113 stav 1 KZ u pokušaju u vezi člana 30 KZ pomaganjem u vezi sa članom 35 i 30 KZ".
Okrivljeni Radonjić, bivši načelnik beogradskog centra DB-a osuđen je na kaznu zatvora od osam godina, a okrivljeni Basta i Romić, nekadašnji načelnici za unutrašnji i spoljni ekstremizam u tom centru na zatvor od po sedam godina.
Protiv prvostepene presude žalbe su izjavili zamjenik javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, sva trojica okrivljenih i njihovi branioci. Kako se navodi u saopštenju, oštećeni Vuk Drašković je nakon prvostepene presude upućen na parnicu, radi ostvarenja imovinsko pravnog zahteva.
Drašković: Iza presude stoji državna bezbjednost
Drašković je danas, povodom poništavanja prvostepene presude trojici pripadnika Službe državne bezbjednosti za atentat u kojem je ranjen u Budvi 2000. godine, istakao da je presudu Apelacionog suda pripremila i donijela ista služba koja je i organizovala atentat.
"Tužilac je umjesto da brani prvostepenu presudu tražio da se ta presuda ukine, što nije zabilježeno u istoriji pravosuđa. Ta presuda je bila istorijska jer je prvi put poslije 1945. godine izrečena kazna pripadnicima Službe za zločin koji je organizovala Služba", objasnio je Drašković u izjavi Tanjugu.