Ima­nja po­to­pi­li, od­šte­tu za­bo­ra­vi­li
Upravna zgrada Elektroprivrede

Žitelji Kunka najavljuju tužbu protiv EPCG

Ima­nja po­to­pi­li, od­šte­tu za­bo­ra­vi­li

NIK­ŠIĆ - Ži­te­lji se­la Ku­nak, de­se­tak ki­lo­me­ta­ra uda­lje­nog od Nik­ši­ća, na­ja­vlju­ju tu­žbu pro­tiv Elek­tro­pri­vre­de Cr­ne Go­re ko­ju sma­tra­ju glav­nim kriv­cem što su nji­ho­va ima­nja u Sli­vlju mi­nu­le zi­me, ali i pro­lje­ća vi­še od dva mjse­ca bi­la pod vo­dom. Mje­šta­ni tvr­de da im je vo­da pri­či­ni­la ogrom­ne šte­te, jer je rod si­je­na vi­še ne­go pre­po­lo­vljen, upr­kos či­nje­ni­ci što je go­di­na bi­la rod­na, dok je i sje­tva ka­sni­la.

Pre­ma ri­je­či­ma Vo­ji­sla­va Ba­bi­ća, ko­ji je 1967. go­di­ne iz Tre­pa­ča do­se­lio na ima­nje u Kun­ku, vo­da se ni­kad ra­ni­je ni­je za­dr­ža­la to­li­ko du­go kao mi­nu­log pro­lje­ća.

-Po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na ni­vo vo­de u po­lju bio je iz­u­zet­no vi­sok. Na­ro­či­to je to iz­ra­že­no ot­ka­ko je Elek­tro­pri­vre­da ugra­di­la tre­ći agre­gat na Pe­ru­ći­ci, ko­ji gu­ta dva­put vi­še vo­de ne­go što je to bio slu­čaj sa dva ra­ni­je mon­ti­ra­na. Po­sle­di­ce po­pla­va su vi­dlji­ve. Na­ro­či­to se to osje­ti­lo na li­va­da­ma u Ko­va­če­voj lo­kvi, po­vr­ši­ne 50 hek­ta­ra, gdje je rod si­je­na bio mi­no­ran. Sa­mo na mo­jih de­set ra­la ro­dio je to­var si­je­na po ra­lu, iako su u rod­nim go­di­na­ma pri­no­si bi­li i po šest i vi­še to­va­ra, ka­že Ba­bić.

On na­gla­ša­va da su svi ko­ji su po­si­ja­li ozi­ma ži­ta ili dje­te­li­nu šte­to­va­li no­vac i trud. Na­no­vo su mo­ra­li ob­ra­đi­va­ti ze­mlju, ali sa za­ka­šnje­njem, ta­ko da je i rod ka­snio.

-Već se tu­žim sa EPCG za na­dok­na­du šte­te iz 2010. go­di­ne. Spor sam iz­gu­bio i on je u po­nov­nom po­stup­ku, jer u toj kom­pa­ni­ji ne osje­ća­ju od­go­vor­nost za šte­tu, već se po­zi­va­ju na ele­men­tar­nu ne­po­go­du. Iako sam že­lio da an­ga­žu­jem sud­skog vje­šta­ka, hi­dro­ge­o­lo­ga po stru­ci, dok­to­ra na­u­ka s fa­kul­te­ta u Pod­go­ri­ci, ni­je­su mi to do­zvo­li­li, već je EPCG an­ga­žo­va­la svog čovj­eka ko­ji je, ko­li­ko mi je po­zna­to, po stru­ci ge­o­log. Si­tu­a­ci­ja je vi­še ne­go ja­sna. Na­vo­di­li su vo­du na svo­ju vo­de­ni­cu. Ge­o­log kog su an­ga­žo­va­li je rad­nik EPCG, pa je vi­še ne­go oči­gled­no da će šti­ti­ti in­te­res kom­pa­ni­je u ko­joj ra­di, sma­tra Ba­bić.

On tvr­di da je EPCG mo­gla da is­kon­tro­li­še di­na­mi­ku ra­sta vo­de…

-Oči­gled­no je fa­li­lo vo­lje kod od­go­vor­nih u toj kom­pa­ni­ji ko­ji su stva­ra­ju­ći vod­ni po­ten­ci­jal že­lje­li da se do­dvo­re Ita­li­ja­ni­ma. Že­lje­li su da no­vom stra­te­škom part­ne­ru po­ka­žu ko­li­kim bo­gat­stvom ras­po­la­žu, ne ma­re­ći za to što će nas po­to­pi­ti. Ove go­di­ne ni­jed­na ku­ća ni­je po­pla­vlje­na, jer su im mje­šta­ni Ozri­ni­ća za­pri­je­ti­li da će od­go­vo­ri­ti si­lom uko­li­ko im do­mo­vi bu­du ugro­že­ni - is­ti­če Ba­bić, na­po­mi­nju­ći da već sa­da pe­de­se­tak mje­šta­na raz­mi­šlja o no­voj tu­žbi pro­tiv EPCG za na­dok­na­du šte­te na ima­nji­ma.

Uza­lu­dan trud

-Ima­nja su nam po­pla­vi­li, a vo­da se za­dr­ža­la du­go. Po­tom je su­ša uze­la da­nak, ta­ko da ove go­di­ne ni­je­smo ima­li ko­ri­sti ni s li­va­da, ni iz ba­šti. Uza­lu­dan je bio sav naš trud i rad. Ako kom­ši­je bu­du slo­žne, i mi će­mo se so­li­da­ri­sa­ti da se za­jed­nič­kim sna­ga­ma iz­bo­ri­mo za ono što nam pri­pa­da. Se­lo je ne­pu­nih de­set ki­lo­me­ta­ra uda­lje­no od gra­da, a od­sje­če­no je od svi­je­ta već dio go­di­ne- ka­za­la je Va­sa Mi­ju­ško­vić.

Su­zi­li sliv­ski po­nor

Vo­ji­slav Ba­bić na­gla­ša­va da ga ne bi za­ču­di­lo i da je EPCG Ita­li­ja­ni­ma pro­da­la Sli­vlje kao je­ze­ro.

-I Voj­vo­di­na je bi­la plav­no pod­ruč­je, pa su re­gu­li­sa­li taj pro­blem i na­pra­vi­li gra­do­ve. Me­đu­tim, sliv­ski po­nor, na kom je otvor od 60 kva­drat­nih me­ta­ra, su­žen je na če­ti­ri – pet me­ta­ra. To je isto kao da bi se na­šao ne­ki pa­met­nja­ko­vić pa su­zio pro­laz Du­na­va kroz Đer­dap­sku kli­su­ru za de­set pu­ta… Opet bi na tom pod­ruč­ju ima­li Pa­non­sko mo­re kao ne­kad. On­da bi i nji­ho­va Elek­tro­pri­vre­da, kao što to sa­da či­ni na­ša, kon­sta­to­va­la da je to pod­ruč­je plav­no- ka­že Ba­bić.

Tu­ži­će i Op­šti­nu Nik­šić

Ba­bić na­gla­ša­va da je put pre­ko Pla­ni­ni­ce ne­u­po­tre­bljiv od 2010. go­di­ne ka­da je stra­dao od po­pla­va, te da od ta­da če­ka­ju na nje­go­vu re­kon­struk­ci­ju.

-Ta­da je sa­ni­ran put pre­ko Sli­vlja i od­ron u Po­vi­ji. Pet kli­lo­me­ta­ra pu­ta od Po­vi­je do Kun­ka osta­lo je za sra­mo­tu. Raz­mi­šlja­mo i o po­kre­ta­nju sud­skog po­stup­ka pro­tiv Op­šti­ne Nik­šić ko­ja je po­tro­ši­la no­vac odo­bren za sa­na­ci­ju sa­o­bra­ćaj­ni­ce pre­ko Pla­ni­ni­ce. Zah­ti­je­va­će­mo i sa­na­ci­ju pje­šač­kog pu­ta ko­ji vo­di obo­dom po­lja, kao i i pro­boj još ki­lo­me­tar šu­me ka­ko bi sa­o­bra­ćaj­ni­ca bi­la u cje­lo­sti ospo­so­blje­na za sa­o­bra­ćaj, či­me bi­smo bar do­ne­kle ri­je­ši­li pro­blem ko­ji ima­mo ka­da vo­de na­do­đu- is­ta­kao je Ba­bić.

(Izvor:Dan)