Ovo je značajan pomak u trgovačkim obrascima, piše agencija, jer je Kina iskoristila ogromne količine primarnog metala tokom 2020. i 2021. godine dok se domaća proizvodnja borila da zadovolji potražnju.
"Klatno se sada kreće u suprotnom sjmeru jer visoke cijene električne energije smanjuju evropsku proizvodnju, što dovodi i do povećanja cijena na Londonskoj berzi metala (LME) i fizičkih premija", navedeno je u članku.
Kako piše Rojters, oni koji se bave proizvodnjom primarnih metala i dalje moraju da savladaju izvozne takse i moguće je da izlazni tokovi dolaze iz carinskih skladišta koja se nalaze van kineskog poreskog režima.
"Najveći dio februarskog izvoza činile su dvije pošiljke - 5.000 tona u Italiju i 20.100 tona u Crnu Goru. Ova balkanska zemlja može izgledati kao malo vjerovatna destinacija za kineski metal, ali njena jedina fabrika - KAP - prekinula je primarnu proizvodnju krajem prošle godine zbog visokih cijena struje. Vjerovatno će koristiti uvezeni metal za zadovoljenje svojih proizvodnih linija koje još uvijek rade", piše Rojters.
Komentari