Ovaj put Karadžić je kao razlog za upućivanje zahtjeva iskoristio užurbanost Haškog suda da završi sa svojim radom, uspostavljanjem mehanizma za zatvaranje međunarodnog procesuiranja koji bi ga trebao zamijeniti.
Nakon što je optuženi to ocijenio „nelegalnim“ i neizvjesnim za njegov postupak i odlučivanje o eventualnoj žalbi, sudije su zaključile „kako ni jedno pravo na pošteno suđenje optuženog time nije povrijeđeno“ jer se uspostavom mehanizma upravo omogućava Karadžiću podnošenje eventualne žalbe.
Podsjetimo, Karadžić je u podnesku prošli mjesec zatražio da optužbe protiv njega budu odbačene, navodeći kako Vijeće sigurnosti UN-a nije imalo pravo prebaciti sudske ovlasti Haškog suda na novooformljeni rezidualni mehanizam „koji je stoga nelegalan“ i krši njegova prava na pravično suđenje.
Tzv. rezidualni mehanizam, nasljednik spomenutog suda, počeo je s radom 1.jula ove godine, a upravo je on taj koji bi trebao odlučivati o Karadžićevoj eventualnoj žalbi ukoliko bude osuđen. Prema stavu obrane Vijeće sigurnosti UN-a je moglo ostaviti postojeći sud do završetka žalbenih postupaka ili naložiti njihov završetak pred sudovima bivše Jugoslavije, što bi smanjilo neizvjesnost završetka postupka.
Ali takvog mišljenja nisu sudije u Karadžićevom postupku, navodeći - da nema ničeg neizvjesnog u tome što će to tijelo omogućiti pravo optuženog na žalbu nakon prvostepene presude prema dosadašnjoj praksi Haškog suda.
„Sve dok su okviri za zaštitu prava optuženog u svakoj instituciji primarno skladni, kao što je Vijeće zaključilo da jesu, Vijeće ne mora odabrati sa sigurnošću – koja institucija će konačno odlučivati o žalbi njegove eventualne presude, kako bi zaključilo – da prava optuženog na pošteno suđenje nisu trenutno prekršena.“, stoji u zaključku odbijanja za odbacivanjem optužnice „kao prikladne mjere“ za sprečavanje povrede prava optuženog.
Takođe je napomenuto kako Haški sud ne može odlučivati o legalnosti uspostavljenog mehanizma, jer kao Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) to nema u zadatku, poput primjera ustavnog suda. Podsjetimo, Haški sud će nastaviti raditi sve dok ne budu donesene prvostepene presude u suđenjima u toku - Karadžiću, Ratku Mladiću, Goranu Hadžiću i Vojislavu Šešelju, a o njihovim žalbama će odlučivati novooformljeni rezidualni mehanizam.
Bivšem predsjedniku RS se sudi za genocid u Srebrenici kao i opštinama na početku rata, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva te uzimanje za taoce pripadnika mirovnih snaga UN. Nakon odobrene pauze za pripremu obrane za ponovno vraćenu tačku 1 u optužnicu (genocid u 7 opština 1992.godine), suđenje Karadžiću će se nastaviti predkraj oktobra ove godine, novim iskazima svjedoka obrane.
(RSE)