Riječki carinici zaplijenili kontejnere s oružjem iz Srbije?
Ilustracija

Obavještajne službe dojavile

Riječki carinici zaplijenili kontejnere s oružjem iz Srbije?

Riječki carinici zaplijenili su više kontejnera punih sofisticiranog naoružanja, najviše avionskih raketa i raketa zemlja-zemlja, pišu hrvatski mediji i tvrde da su kontejneri stigli iz Srbije prenosi Tanjug.

Carinska služba je, kako pišu "Jutarnji list" i "Večernji list", dojavu o kontejnerima navodno dobila preko obavještajnih službi.

Rakete u djelovima, zatim djelovi za lansere, i čvrsto raketno gorivo, nalazili su se u kontejnerima s drugačijom carinskom deklaracijom.

Dodaje se da je prije svega riječ o projektilima S-8, navođenim raketama ruske proizvodnje. Tim oružjem, dodaje se, raspolažu mnoge vojske u svijetu, a kompatibilno je sa sovjetskim tipovima aviona.

"Jutarnji list" piše da ga, između ostalog, u svojem naoružanju ima i Hrvatska koja ga je za vrijeme rata kupila na crnom tržištu i koristila u operacijama Bljesak i Oluja.

Čije je sporno oružje za sada nije poznato, piše “Jutarnji”.

"Večernji list" prenosi da se pošiljka povezuje sa srpskim biznismenom S. T, vlasnikom firme "Tenex", čije se ime već nekoliko puta do sada dovodilo u vezu s posredovanjem u međunarodnoj trgovini oružjem i vojne opreme.

List piše da je, nakon što su hrvatski carinici otkrili nelegalno oružje, pitajući se kako je Srbija "pustila" kontejnere s ilegalnim oružjem preko svoje granice, uslijedila i dojava iz carinske službe Srbije o sumnjivim kontejnerima.

Mediji navode da je u pitanju ilegalna pošiljka povezana sa "dobro poznatim imenom" jednog od najvećih privatnih trgovaca oružjem u regionu.

S. T. je, piše list, navodno specijalista za trgovanje oružjem s režimima i zemljama pod međunarodnim embargom uvoza oružja, a mediji spekulišu da je ova "pošiljka" bila namijenjena Sudanu ili Abu Dabiju.

Njegovo ime se, tvrde mediji, pominje u depešama koje je ranije objavio Vikiliks.

Oružje je navodno prodavao Liberiji, Jemenu, Libiji. Njegovo se ime, kažu, pročulo prije više od deset godina, kada je uspio ilegalno da izveze automatske puške (spominje se 50.000 komada) u Liberiju. Tada je to značilo direktno kršenje sankcija UN-a pa je, kako se navodi, S. T. dospio i na "crnu listu" UN.

Sarajevski nedeljnik "Slobodna Bosna" piše da S.T. izvozi ili pokušava da izvozi putem svoje firme "Temex" ili preko sestrinskih firmi Melvale corporation, Calidus trade, Abeks Ohrid, Zahnen limited, Delimnia i drugih.

Do 2009. godine S.T. je, kako se navodi, poslovao iz Srbije, uživajući podršku i zaštitu dijela vlasti, ali je onda u akciju krenula srpska Bezbjednosno informativna agencija, "koja je stavila pod embargo sve njegove aranžmane s izvozom oružja".

Odluka o angažmanu BIA-e donijeta je, smatra se, posle snažnog pritiska međunarodne zajednice, a najviše SAD.

S. T. se pominjao i u vrijeme hapšenja njegovog rođaka D. T. i sedmorice njegovih saradnika zbog sumnje da su proizveli i Sudancima za dva miliona dolara prodali 20 uređaja za kontrolu minobacačke vatre, čime su prekršili sankcije koje je UN uveo Sudanu.