Govoreći o porastu vršnjačkog nasilja, Bjeković kaže da imamo dovoljno prostora u kaznenoj politici, a biće, dodaje on problematično ako ne shvatimo o kakvoj je opasnosti riječ. On poručuje i da je važno pravilno primjenjivati zakone u toj oblasti.
”Ono što se dešava ovih dana nam govori u prilog činjenici da se zakon nije primjenjivao na adekvatan način i da nedostaju elementarne pretpostavke o tome kako će se zakon primjenjivati”, poručio je ombudsman.
Bio je, kaže, zatečen informacijom da se vaspitne mjere za maloljetnike izvršavaju u UIKS-u, što kako kaže, nije adekvatno.
”To nisu samo bezazleni dječiji incidenti, već se radi o vrlo ozbiljnoj pojavi”, kazao je ombudsman.
Poručuje i da je odgovornost za takvo stanje na svima nama. Takvim slučajevima treba pristupati kao i prema ostalim krivičnim djelima ili prekršajima.
”Ako prećutimo to nečijem djetetu, to se može desiti našem”, poručuje Bjeković.
Policijska tortura se, kako kaže, dešava svuda u svijetu, ali je važno to kakav odgovor imamo na tu pojavu.
Da policijsku torturu nije lako dokazati, ponavlja Bjeković, ali dodaje da je onda kada se ti slučajevi dokažu moraju biti brzo i efikasno riješeni.
”Teorija djelovanja mora da se pokaže do cilja a to je procesu i kažnjavanje takvih ataka”, poručio je Bjeković.
Rješavanje ubistva Duška Jovanovića je pitanje svih sloboda u Crnoj Gori
Ponovno otvaranje neriješenog ubistva Duška Jovanovića je, kaže on, pitanje svih sloboda u Crnoj Gori.
”To više nije pitanje volje... Bilo bi degutantno da mi nemamo nadu da će se to riješiti. To bi skinulo brojne tabu teme u Crnoj Gori”, kazao je Bjeković.
Bjeković ističe da je prva asocijacija za napade na novinare - strah od istine.
Kada je riječ o setu medijskih zakona, čija je izrada u toku, Bjeković očekuje da će oni pomoći da se situacija poboljša.
”Ako donesemo zakone, a oni se ne izvršavaju, ne znam koliko će biti učinjeno”, upozorava Bjeković.
Kada govorimo o slobodi novinarstva, kako kaže Bjeković postoje elementi spoljašnjih i unutrašnji pritisaka.
”Ne može novinar biti slobodan ako je ekonomski zavisan od bilo koga, ne može biti slobodan ako je uređivački zavisan, ako postoje pritisci iz medija i ako ne osjeća solidarnost među kolegama”, kaže Bjeković.
Među spoljašnjim faktorima navodi pritiske politike, ali i društvenih mreža, koje su opasnije, ali dodaje on, možda manje vidljive.
Komentari