Uhapšeni obavještajci zarađivali prodavajući državu
Jedan od uhapšenih u policijskoj akciji "Špijun"

Otkriveni novi detalji u vezi afere "Špijun" koja je potresla region

Uhapšeni obavještajci zarađivali prodavajući državu

Dan nakon što je policija razotkrila veliku špijunsku aferu i uhapsila osumnjičene za špijunažu, zločinačko udruživanje, ucjene i iznude, u toku su opsežne istražne radnje, a prema nezvaničnim informacijama, neki od uhapšenih špijunirali su i prodavali državne tajne grčkim agentima. "Imamo informacije da je ova grupa sarađivala sa nekoliko stranih službi, ali uglavnom njihova saradnja vodila se sa jednom susjednom državom"", izjavila je ministar unutrasnjih poslova Gordana Jankulovska.

Grupa je, rekla je Jankulovska, počela da radi jos 2005. godine, kada je kada je prvoosumnjičeni Marjan Efremov dobio otkaz iz Obavještajne Agencije, a potom udružio sa još dvoje obavještajaca iz Agencije i još dvojicom iz državnih institucija i počeli su rad protiv države. 

Petoro je, rekla je Jankulovska, radilo za strane obavještajne službe, prikupljali suinformacije na nezakonit nacin i prodavali ih. 

"Te informacije odnosile su se na bezbjednosne institucije, političko stanje u državi, izbore, određene rizike, imena ljudi za koje su vođeni određeni procesi, podatke o tim ljudima, klasificirane infromacije za vjerske zajednice i njihove radikalne strukture u Makedonji i Albaniji, za njihove finansijere"", saopštila je Jankulovska.

 U 2010. grupi su se priključili i neki iz vojne obavještajne službe, iz mobilnog operatera, vlasnici medija, gazde privatnih kompanija i iz državnih institucija. U 2011. priključio im se bivši direktor Agencije za suzbianje pranje novca. 

Prema nezvaničnim informacijama, utvrđeno je da su se sastanci održavali u luksuznom resortu Sani beać na Halkidikiju, gdje je bivši obavještajac prodavao državne tajne, a pretpostavlja se da je zbog sopstvene bezbjednosti, snimao strane agente i fotografisao ih. 

Ovaj bivši obavještajac kod kojeg je policija pronasla cijelu obavještajnu bazu i koji je zarađivao prodavajući državu, čuvajući svoju arhivu omogućio je makedonskim institucijama sada na tacni da imaju ne samo strane agente, već i razloge zbog kojih je došlo do formiranja ove nezakonite mreže bivših i sadašnjih operativaca. 

U Grčkoj za sada nema nikakvih reagovanja, a grčki mediji prenose samo naslove iz makedonskih medija da je otkrivena špijunska mreža koja je radila za strane službe. 

Od 17 uhapšenih, njih 16 jutros je izvedeno pred istražni sud i u toku je davanje iskaza, uhapšeni režiser sinoć je pušten na slobodi, a jutros kući je otišao jos jedan zaposleni u državnoj bezbjednosti. 

Od ukupno 20 osumničenjih, za troje se traga, a dvoje su u zatvoru za druga djela. 

Policija i tuzilastvo zvanično ih terete za spijunazu, neprijateljsko udruživanje, ucjene i prevare i zloupotrebu službenog polozaja, pretreseno je 30 objekta kod 17 osoba. 

 

Nadležni se ne oglašavaju

Ovo je prva zvanično otkrivena špijunska mreža u cijelom regionu, koju u Skoplju, za sada niko neće da komentariše aferu koja je, kako se smatra, potresla cijeli sistem. 

Oglasio se samo kabinet predsjednika parlamenta sa saopštenjem da je stvar u rukama suda i da se čeka ishod. 

Makedonski premijer Nikola Gruevski je iz Hrvatske poručio, da ne može ništa da komentariše i da je akcija špijun u rukama policije, tužilastva i suda.

Utvrđeno je i da obavještajci, ne samo profitirali, već su informacije koristili da bi ucjenjivali lica iz javnog i biznis sveta u Makedoniji. 

Spijunaža je najteže krivično djelo protiv države posle terorizma. Makedonski krivični zakon predviđa 10 godišnje zatvorske kazne za to.