“Najvažnije je da shvatimo da se agresija ne može isplatiti. U smislu, da ne priznajemo da one teritorije koje je Rusija trenutno okupirala, da joj na bilo koji način pripadaju. Kraj rata je kada se Rusija vrati u Rusiju. Ako kažemo da dobijate neke teritorije, onda se agresija zapravo isplati”, navodi Kalas.
Govoreći o nadolazećem samitu NATO-a koji će se održati u Vilniusu 11. i 12. jula kaže da bi odnos prema ukrajinskom članstvu u ovom odbrambenom savezu trebao da bude promijenjen iz “ako” u “kada”.
“Naravno da razumijemo da se to ne može desiti kada je rat u toku, ali moramo da imamo jasan put kako Ukrajina tamo da stigne.”
Kada je riječ o zemljama Zapadnog Balkana, Kalas kaže da se poduzimaju napori kako bi Kosovo i Srbija vodili razgovore, ali da uspjeh zavisi i od obje uključene strane.
“Jasno je da je problem koji ne bismo smjeli zanemariti. Mislim da se ulažu veliki napori da se smanje napetosti u toj regiji. I ima mnogo uključenih koji to pokušavaju uraditi. Naravno, NATO ima ulogu jer KFOR tamo održava mir. Takođe moramo imati na umu da Rusija stvarno želi da se rasplamsa ovaj sukob kako bi skrenula pažnja sa Ukrajine na Zapadni Balkan. Dakle postoje napori i jako sam zahvalna onima koji se zaista trude”, rekla je ona.
Zna, kaže Kalas, da premijeri zemalja Beneluksa (Belgija, Holandija, Luksemburg) otišli u regiju kako bi pokušali da okupe one koji su uključeni.
“Na jednom od samita Zapadnog Balkana, jedan od premijera jedne zemlje Zapadnog Balkana rekao koja je pozitivna strana Evrope. Mi se nalazimo za stolom. Nismo razgovarali 70 godina, a sada smo tu i razgovaramo. To je već dobra stvar. I mislim da po pitanju Kosova i Srbije lakše je riješiti tenzije koje postoje kada strane razgovaraju jedna s drugom”, smatra ona.
Izvor:RSE
Komentari