Pozivajući se na izvore iz Ministarstva spoljnih poslova, Pais navodi da sada sve države članice EU koje su dio šengenskog prostora a ne priznaju nezavisnost Kosova (Španija, Grčka, Slovačka) prihvataju upotrebu običnih kosovskih pasoša, ali i ističe da to "ni na koji način ne znači priznanje Kosova".
Isti izvori su dodali da bi "bez ove izmjene, nosioci kosovskih pasoša imali problema sa legalnim posjetama državama koje nisu priznale Kosovo".
Naglasili su takođe da "Španija daje prednost i nastaviće da da daje prednost dijalogu Beograda i Prištine kao načinu da se riješi pitanje Kosova" i "nastoji da minimizira njegov uticaj na građane".
Španska vlada je posljednjih godina uslovljavala priznanje nezavisnosti Kosova postizanjem sporazuma sa Srbijom, ali je uvjeravala da neće ometati približavanje Prištine Evropskoj uniji. Tako je španska vlada prihvatila učešće kosovskih vlasti na samitima EU i Zapadnog Balkana, ali bez zastava i simbola države Kosovo. Posljednji takav samit održan je 13. decembra u Briselu, pod španskim predsjedavanjem Unijom, podsjeća Pais.
Kosovo je posljednja zemlja Zapadnog Balkana čijim građanima je bila potrebna viza za ulazak u šengenski prostor, dodaje list.
Komentari