Uz ribu, maslinovo ulje, sveže voće i povrće, crveno vino u umjerenim količinama oduvjek se smatralo jednim od razloga za duži životni vijek južnih Evropljana, jer jedinjenja koja se nalaze u kožici grožđa mogu pomoći u zaštiti od srčanih oboljenja, demencije i drugih bolesti.
Mediteranska ishrana obično preporučuje malu čašu ili dvije crvenog vina dnevno uz obroke.
Ali neka istraživanja ukazuju na to da ne postoji bezbjedna količina alkohola i da je potpuna apstinencija najbolja.
Evropski istraživački savjet finansirao je četvorogodišnju studiju u kojoj je učestvovalo 10.000 Španaca kako bi se vidjelo kako umjerena konzumacija vina utiče na zdravstvene probleme kao što su bolesti srca i dijabetes.
Dr Migel Martinez-Gonzales, koji vodi istraživanje na Univerzitetu Navara u Pamploni, u Španiji, objavio je prošlog mjeseca rad pod nazivom „Da li treba da izbacimo vino iz mediteranske ishrane?“.
Njegovo istraživanje ukazuje na to da bi se umanjila efikasnost te ishrane, ali se takođe plaši da će podstaći ljude da pretjerano piju.
Ako Evropska unija prihvati zaključke dr Migela Martinesa-Gonzalesa i njegovog tima, crveno vino više neće biti na listi namirnica uključenih u mediteransku ishranu, prenosi Index.hr.
Komentari