I na neki način je ostavila Srbiju potpuno izolovanu u ovom dijelu Evrope, gdje faktički niko od zemalja Zapadnog Balkana nije podržao Srbiju. Odnosno, bio je protiv njenih stavova i načina na koji je ona djelovala.
Ovako u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u BiH, nakon što je Generalna skupština UN-a 23. maja usvojila Rezoluciju o Srebrenici.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija(UN) je na sjednici 23. maja usvojila Rezoluciju kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Prijedlog rezolucije je prethodnih sedmica izazvao burne reakcije u Srbiji i bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, čiji zvaničnici tvrde da se njome srpski narod proglašava “genocidnim” i da neće doprinijeti pomirenju u Bosni i Hercegovini i regionu.
Kako je, između ostalog, istakao Tahirović za RSE, napravljen je određeni napredak, ali i da tek slijedi, kako je rekao, “mnogo rada da se ukaže, kako u BiH, tako i u cijelom regionu na činjenicu šta je to bilo u Srebrenici”.
Radio Slobodna Evropa
Komentari