Među 4.000 jelovnika koji će moći da se kupe najstariji je onaj s carske večere koju je 1868. priredio Napoleon III, zamrljan s nekoliko kapi vina.
Oni nude uvid u to šta su jele kraljevske porodice, državnici i diktatori od Džona Kenedija i Nelsona Mandele, Sadama Huseina i Vladimira Putina, sve do raskošnog obroka u Versaju za britanskog kralja Čarlsa III prošle godine.
Opsesivno ih je skupljao šef iz Liona Kristof Margin koji ih je stavio na aukciju preko aukcijske kuće Millon i po procjenama vrijede od 10 do 1.500 eura po komadu. Neki su odštampani na prekrasnoj svili, a onaj korišćen na državnoj večeri u čast američkog predsjednika Džimija Kartera sadrži originalnu litografiju slikara Marla Šagala.
Oni ukazuju i na komplikovanu logistiku koja okružuje važne diplomatske trenutke, poput situacije s obilježavanja 70. godišnjice iskrcavanja u Normandiji 2014. kad je tadašnji predsjednik Fransoa Oland morao da juri s jednog ručka s američkim predsjednikom Barakom Obamom na drugi s Putinom, piše Index.hr.
Obama umalo izazvao diplomatski skandal zbog sira
Nakon što je uživao u salati od plavog jastoga i brancinu na žaru, Obama je zabrljao s tajmingom i zatražio jelo od sira koje nije bilo na jelovniku što je zamalo izazvalo diplomatski incident, prema riječima Margina.
Ali sve je to ništa u poređenju s obrokom za 23.000 lokalnih gradonačelnika, održanim 1900. u vrtu Tuileries, za koji je bilo potrebno sedam kilometara stolnjaka, 125.000 tanjira, 600 kuvara, 2.200 konobara, 1.200 litara majoneza i 39.000 flaša vina.
Francuski predsjednik je taj koji obično ima posljednju riječ o jelovniku, ali se on usklađuje s ukusima gostiju.
Tokom jedne državne posjete kraljici Elizabeti II ponuđena su dva izbora – s guščjom džigericom ili bez nje – zbog straha da njen ekološki osviješćen prestolonasljednik ne bude uvrijeđen.
Kraljica za to očito nije mnogo marila jer je odlučila da foie gras bude na jelovniku, rekao je Margin.
Komentari