Sunčevih zraka nema još od subote, a smog je i juče, istina u manjim količinama, "ujedao" za oči i grlo, pišu Nezavisne novine.
Zbog povećanja koncentracije sumpornog dioksida već drugi dan je na snazi "epizoda uzbune", koju je u utorak oko 14 časova, nakon što su mjerni instrumenti zabilježili rekordno zagađenje, proglasio Operativni štab za primjenu plana interventnih mjera opštine Zenica.
"Prije godinu dana smo tražili hitno uspostavljanje monitoringa, dobili smo ga i, evo, vidimo da je bilo razloga da ga tražimo. Vlast je dosad ignorisala sva ta prekoračenja, pravili su se nevješti. Sada, kad ima monitoring, ne mogu da šute, ali su oglasili uzbunu tek kad smo mi zaprijetili novim protestima, traženjem ostavki i krivične odgovornosti. I ta uzbuna će trajati dok su meteorološki uslovi kakvi jesu. Nije to rješenje problema i nije dovoljno samo proglasiti uzbunu, obustaviti rad postrojenja, treba to sistemski rješavati", kaže Samir Lemeš, predsjednik Udruženja "Eko-forum".
Kompanija "ArcelorMittal Zenica", odnosno željezara, jeste veliki zagađivač, ali ne i jedini. Na hiljade je malih zagađivača koji za tehnološke procese i grijanje objekata koriste ugalj, a u "Eko-forumu" i drugim udruženjima za zaštitu sredine ozbiljno se bave inicijativom da se uvede kontrolisana zabrana korištenja vozila, po principu parnih i neparnih registarskih tablica.
"Javni prevoz izumire, preduzeće je propalo, autobusi su prazni, a na stotine je automobila u kojima su po jedan ili dva putnika", razmišljaju u "Eko-forumu".
Dijana Božić-Srdanović, portparol "ArcelorMittala Zenica", kaže da se ova kompanija pridružuje apelu za smanjenje uticaja svih subjekata na kvalitet vazduha.
"Kompanija ima spreman interni operacioni plan za djelovanje u slučaju epizodnih situacija zagađenja na području opštine, odobren od strane opštine Zenica, i odmah smo započeli s njegovom primjenom. Stručnjaci za zaštitu okoliša potvrđuju da zagađenje vazduha u Zenici nije prvenstveno izazvano proizvodnim procesom naše kompanije. To se pogotovo odnosi na zimski period, kada je zbog geografskog položaja, temperaturnih inverzija ili slabih zračnih struja uticaj kućnih ložišta koja koriste zenički ugalj, saobraćaja i benzinskih pumpi mnogo značajniji nego što se to prezentira javnosti", kaže Božić-Srdanovićeva.
Iz "Eko-foruma" upozoravaju da je broj oboljelih od karcinoma, ne samo respiratornog sistema već i drugih organa, u rapidnom porastu, te da je dnevno više od 50 pacijenata iz Zenice na hemoterapiji.
"Dugoročno rješenje je da se riješi problem zagrijavanja domaćinstava i privrednih subjekata. Nažalost, u Zenici je to politički problem i građani su taoci dvije sukobljene strane - one koja zagovara plinsku elektranu i druge koja zagovara toplotu iz Termoelektrane Kakanj", kaže Lemeš. Sudeći po (ne)raspoloženju građana, izvjesni su novi, masovni protesti, na kojima će od vlasti biti traženo trajno rješavanje problema sada već ekstremno visokog prisustva SO2 i drugih čestica u zeničkom vazduhu.