Prema odluci američkog ministarstva, srpska aviokompanija je odbijena, zbog nedovoljno razjašnjenih detalja u vezi sa vlasništvom i kontrole nad "Jatom".
"Jat ervejz" promijenio je ime 1. avgusta 2013. u "Er Srbija", kada je srpski avioprevoznik potpisao sporazum o strateškom partnerstvu sa "Etihad ervezjzom" iz Abu Dabija, koji je preuzeo 49 odsto udjela u "Jatu", a država Srbija sa 51 odsto ostala većinski vlasnik.
SAD i Srbija nemaju bilateralni sporazum vazdušnih usluga, pa je odjeljenje za licenciranje američkog ministarstva imalo diskreciono pravo da procijeni da li bi prihvatanje srpskog zahtjeva bilo u skladu sa "javnim interesom".
"Na osnovu konkretnih okolnosti predstavljenih u ovom slučaju, ne možemo donijeti takvu odluku", navodi se u odluci.
"Jat" i "Etihad" tvrde da, bez obzira na vlasništvo i kontrolu, zabrinutost američkih vlasti je neosnovana, te da je srpskoj aviokompaniji trebalo prihvatiti zahtjev.
"Da bismo uslišili takav zahtjev, moramo da utvrdimo da to ne bi bilo štetno za američku vazduhoplovnu politiku ili interes", navodi američko ministarstvo u obrazloženju.
"Jat ervejz" je 19. septembra 2013. podnio zahtjev u kojem nudi kod-šer uslugu u SAD na letove "Etihad ervejza" i budućih poslovnih partnera.
Ugovor o zajedničkom letu, takozvani kod-šer ugovor, omogućava većem broju kompanija da zajednički prodaju mjesta na istom letu koji obavlja samo jedna od kompanija.
Kako svaki let ima svoju oznaku, taj ugovor omogućava da se jednom letu dodijele i kodovi drugih aviokompanija sa kojima je avioprevoznik koji zapravo leti sklopio kod-šer ugovor.