Ipak, zahvaljujući društvenim mrežama na internetu i rijetkim svjedočenjima zaposlenih u klanicama, može se doći do nekih informacija koje otkrivaju činjenice koje većinu konzumenata viršli šokira i dobro se zapitaju da li će ubuduće kupovati ove proizvode.
Princip kod izrade viršli i pašteta je veoma sličan tako da većina proizvođača sve iznutrice, kožu, nokte, papke, crijeva, salo, masnoće, kosti, ligamente, i sve ono manje kvalitetno meso životinja, fino samelje do neprepoznavanja, doda povrće, soju i začine, plus konzervanse i stabilizatore, i upakuje to kao ukusnu namirnicu zvanu pašteta i viršla.
U ogromnim metalnim kadama tone svinjskih ostataka miješaju se sa roze premazom koji se formira kad se pileći trupovi procijede kroz metalne rešetke i poliju vodom.
U mješavinu se dodaju praškasti konzervansi, arome i crvena boja, ona se potopi u vodu, pa se sipa u plastične cijevi da bi se skuvala i upakovala.
U sve to se dodaju i vještački aditivi, arome i boje, kako bi viršle i pašteta dobile boju i ukus.
Ali, ni tu nije kraj, jer se pored svega ovoga u viršle za finalni izgled i ukus dodaje i skrob.
U većini slučajeva radi se o krompirovom skrobu, brašnu ili izmrvljenom dvopeku koji je izmiješan sa solju, prenosi alo.rs.
Skrob daje veću zapreminu viršli, vezuje sastojke i čini da mehanički obrađeno meso i svinjski ostaci budu ukusniji.
Zbog toga i viršle nakon kuvanja postaju dvaput veće.
Zbog svega ovoga nutricionisti upozoravaju da ovakve namirnice treba zaobilaziti prilikom svakodnevne ishrane. Iako su veoma izazovne i ukusne, potrudite se da ih jedete što manje.
U prilog tome pogledajte jedan od rijetkih video klipova na kojima se vidi način na koji se pravi smjesa za paštete i viršle.
(Kolektiv.me)