Džordž Georgju je grčki foto reporter, rođen u Londonu, a fotografije stravičnih sudbina koje je zabilježio u mentalnim institucijama Srbije, u Stamnici, Kulini i Stimlju.
Ove fotografije svojevremeno su pokrenule veliki talas preispitivanja ovih ustanova. Dobitnik je više prestižnih nagrada iz oblasti fotografije, od kojih dve nagrade World Press Photo. Jednu je dobio kao nagradu za fotografiju "Srbi". Evo šta je zabilježio.
Ljubaznošću autora vam otkrivamo scene iz života ovih nesrećnih duša.
Upozoravamo vas da neke slike mogu biti uznemirujuće.
Georgju je dobitnik više prestižnih nagrada za fotografiju, od kojih su dvije World Press Photo, a jednu od njih dobio je za sliku "The Serbs", tj. Srbi.
Georgju je fotografisao Tursku, balkanski region, a posebnu pažnju posvetio je i Srbiji u kojoj je ovjekovječio jezive prizore rata i stradanja.
"Između 1999. i 2002. posjetio sam tri psihijatrijske institucije dok sam radio u Kosovu i Srbiji. Fotografisao sam posledice sukoba NATO-a i Srbije. Fotografije koje sam uslikao u duševnim bolnicama su pokazatelj veće priče o izolaciji i propadanju.
Predavao sam fotografiju pacijentima sa posebnim potrebama u Londonu, ali ono što sam zatekao u Srbiji nije moglo da se poredi sa onim što sam sretao u svijetu", tvrdi Džordž koji je posvetio znatan dio vremena skrećući pažnju na jezivu istinu srpskih mentalnih institucija.
"Kada sam naišao na ova mjesta bila su sakrivena od očiju javnosti i Srbi su se šokirali kada su videli šta se tamo događa. Novac je za vreme vladavine Slobodana Miloševića ostavio zemlju u siromaštvu a bolnice za mentalne bolesnike bile su prljave, zapuštene i propale. Ipak, najgore je što su pacijenti tumarali besciljno bez nege i stimulacije. Bilo je tu i ljudi koji nisu smeli da se nađu na ovim mestima. Dečak bez nogu je, na primer, doživeo saobraćajnu nesreću i bio je siroče, a smešten je u psihijatrijsku ustanovu", zabeležio je fotograf ono što je video.
"Sami i zaboravljeni ljuljali bi se neprekidno ili povrijeđivali sopstvena tijela a javnost nije znala da oni postoje", opisao je Džordž stvarnost unesrećenih bolesnika čiji životi su se gasili daleko od pogleda drugih ljudi.
Nakon objavljivanja ovih fotografija i potresnog dokumentarca o katastrofalnom stanju srpskih mentalnih ustanova koji je vidjelo nekoliko miliona ljudi, izbio je veliki skandal, povodom koga je reagovao Rasim Ljajić, tada ministar za ljudska i manjinska prava, nakon čega je realnost u ovim institucijama počela da se mijenja.
(Izvor:ALO.rs)