Malo zrno susama je izvor veoma bogat omega 6 masnim kiselinama , flavonoidima, fenolima antioksidantima, vitaminima, dijetalnim vlaknima, kao i antikancerogenim svojstvima.
Biljka susam spada u porodicu biljaka koja se zove Pedaliaceae, a uglavnom raste u Aziji, posebno u Burmi, Kini i indiji, a jedan su od najvećih izvoznih sredstava Nigerije, Sudana i Etiopije.
Susam uglavnom raste na pjeskovitom i suvom zemljištu okruženom tropskom klimom. Može narasti do visine od 1,5 metara, a karakterišu ga bijelo-rozi cvjetovi. U mahunama se obično nalaze bijele, smeđe ili crne sjemenke u zavisnosti o vrste susama.
Nutritivne vrednosti
Zrno susama je izvor mnogih vrsta vitamina B koji su od velikog značaja za zdravlje crvenih krvnih zrnaca, energije i metabolizma. Takođe sadrži i brojne zdrave minerale uključujući kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalijum, cink, bakar i selenijum. Svi ovi minerali podržavaju zdravlje kostiju, razvoj crvenih krvnih zrnaca, jačaju imuni sistemi održavaju balans tečnosti u organizmu.
Zdrave masti
Samo mala količina susamovih sjemenki posuta preko barenog povrća vašem obroku daće popriličnu količinu zdravih masti. Samo 30 g susama sadrži 13 g masti od kojih su samo 2 grama, nezdrave zasićene masti. Ostalo su zdrave nezasićene masti koje pomažu pri snižavanju holesterola kada se koriste umjesto zasićenih masnoća. Masti hranu čine da u njoj više uživamo i ostanemo siti duže jer nam treba više vremena da ih probavimo.
Proteini
Susam sadrži 5 g proteina na 30 g sjemenki i odličan su izvor proteina za vegane i vegetarijance. Napravite veoma zdrav namaz, poznat kao humus tako što ćete samljeti susamove sjemenke, leblebiju, maslinovo ulje, limunov sok i pretvoriti ih u ukusnu pastu koja će vam obezbijediti potrebne proteine i amino kiseline koje vaš organizam ne može proizvesti sam.
Fitosteroli
Susamove sjemenke su svakako među najčešće korištenim sjemenkama širom svijeta što je sjajno jer pored svega što smo naveli veoma su bogate i fitosterolima, komponentama pronađenim u biljkama koje pomažu apsorpciju dijetalnog holesterola. Fitosteroli takođe pomažu u smanjenju rizika od pojedinih vrsta kancerogenih oboljenja.
Upotreba i čuvanje
Susam se najčešće koristi u kulinarstvu za posipanje hlebova, kiflica i raznih peciva, miješa se sa svJežim salatama, dinstanim povrćem i glavni je sastojak poznatog namaza humus. Savršeno se slaže uz razne vrste ribe, posebno uz tunjevinu.
U Grčkoj od susama prave kolače, dok je u Africi glavni sastojak većine tradicionalnih keksića. Slatki i slani recepti koji nam dolaze iz Kine, Japana i Koreje obično u svom sastavu imaju susam.
Zbog porilične količine ulja koje sadrži, susam je potrebno čuvati u hermetički zatvorenim teglicama da se ne bi užegao, čuvajte ih na hladnom i mračnom mJestu, a bIJele sjemenke obavezno čuvajte u frižideru.
Mjere predostrožnosti
Susam bi trebalo da izbegavaju jedino oni koji su alergični, dok je za sve ostale u potpunosti siguran za korištenje.
(Lifepress Magazin)