Savjet za odbranu prirodnih resursa (NRDC), međunarodna organizacija za zaštitu okoline, sproveo je studiju pod nazivom “Čišćenje vazduha: Skrivene opasnosti od osvježivača vazduha” u kojoj se došlo do zaključka da 86% testiranih osvježivača sadrže opasne ftalate.
Ftalati se koriste kao omekšivači za plastiku, agensi protiv pjenjenja u aerosolima, a mogu se naći u plastičnim igračkama, automobilima, bojama, pesticidima, kao i u kozmetičkim proizvodima i parfemima. Prema istraživanju koje je obavio NRDC:
“Većina ftalata ometa proizvodnju muškog hormona testosterona te se povezuju sa reproduktivnim anomalijama”.
Brojne studije na životinjama pokazale su da izloženost ftalatima smanjuje testosteron, uzrokuje malformacije genitalija i smanjuje proizvodnju sperme.
Ljudske studije vezuju ftalate za hormonske promjene, slab kvalitet sperme i promjene u formiranju genitalija. Pet vrsta ftalata, od kojih se jedan nalazi u osvježivačima vazduha, uzorkuju defekte kod novorođenčadi te nanose štetu reproduktivnom sistemu.
Pored toga, NRDC navodi da se ftalati iz osvježivača vazduha povezuju sa simptomima alergija i astmom.
Količine ftalata koje je NRDC pronašao u nekim od najčešćih osvježivača vazduha:
Glade mirisna ulja (utičnica) – 4.5 ppm (milioniti dio cjeline) DBP-a
Glade Air sprej – 1.5 ppm DEP-a
Air Wick mirisna ulja – 0.75 ppm DBP-a; 6.3 ppm DEP-a; 1.6 ppm DIBP-a; 2.1 ppm DIHP-a,pri čemu su:
DBP – di-butil ftalat (povezuje se sa promjenama u nivou hormona, lošem kvalitetu sperme i promjenama u genitalnom razvoju)
DEP – di-etil ftalat (povezuje se sa promjenama u nivou hormona, lošem kvalitetu sperme i promjenama u genitalnom razvoju. Još se naziva i “reproduktivni toksin”)
DIBP – di-izibutil ftalat (ima slične efekte kao DBP. Povezan je sa smanjenjem testisa i niskim nivoom tostesterona kod životinja i promjenama u genitalnom razvoju kod ljudi)
DIHP – di-izoheksil ftalat (toksin koji utiče na reproduktivni sistem muškaraca te se povezuje sa defektima prilikom rođenja i razvoja).
Nova istraživanja pokazuju da čak i minijaturna izloženost može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.
Pitate se šta uraditi? Jednostavno je – nemojte ih korisititi!
Izvor: Minimagazin.info