Merkelova je upozorila da će EU sledeće nedelje uvesti oštrije sankcije Rusiji ukoliko narednih dana zvanična Moskva jasnije ne pokaže da je voljna da se uključi u rad "kontakt grupe" u pokušaju iznalaženja diplomatskog rješenja za ukrajinsku krizu.
"Prije gotovo nedelju dana smo rekli da ćemo, ukoliko u narednih nekoliko dana ti napori ne urode rezultatima, morati da razmotrimo drugi talas sankcija", rekla je Merkelova tokom posjete Varšavi, a prenio Rojters.
Ona je dodala: "Od tada je prošlo šest dana i moramo da priznamo da, iako ćemo nastaviti sa naporima za formiranje kontakt grupe, dosad nismo postigli nikakav napredak."
Ukoliko do ponedeljka ne bude postignut napredak po tom pitanju, ministri spoljnih poslova članica Evropske unije će uvesti sankcije kao što su vizna ograničenja i zamrzavanje imovine onim zvaničnicima koji su odgovorni za mjere koje je Rusija preduzela po pitanju Ukrajine, navela je njemačka kancelarka i najavila da će lideri EU o tome razgovarati na samitu u četvrtak, 20. marta.
Merkelova i poljski premijer Donald Tusk su takođe rekli da su lideri EU nestrpljivi da na samitu sledeće nedelje potpišu politički dio Sporazuma o pridruživanju sa prozapadno nastrojenom ukrajinskom vladom.
"Politički dio Sporazuma o pridruživanju treba potpisati uskoro i nastojaćemo da se to dogodi na sledećem samitu EU", navela je kancelarka, dodavši da je jedan od ciljeva da se olakša izvoz ukrajinskih proizvoda na tržište Unije.
Oland: Neprihvatljiva aneksija
Francuski predsjednik Fransoa Oland poručio je danas svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu da bi pripajanje ukrajinskog regiona Krima Rusiji predstavljalo "neprihvatljivu aneksiju" i zatražio od njega da učini sve da to spriječi.
Oland je rekao Putinu da "referendum na Krimu zakazan za 16. mart za koji se pripreme odvijaju na netransparentan način, nema pravnu osnovu", saopštio je kabinet francuskog predsjednika nakon telefonskog razgovora dva predsjednika.
"Predsjednik Oland je istakao da još uvijek ima vremena da se izbjegne besmislena i opasna eskalacija", dodaje se u saopštenju, prenosi Rojters.
Ranije danas su i lideri zemalja G7 i EU istakli da bi pripajanje Krima Rusiji predstavljalo kršenje Povelje Ujedinjenih nacija, Helsinškog završnog akta i čitavog niza međunarodnih sporazuma koje je Rusija potpisala i da bi imalo teške posledice po jedinstvo i suverenitet svih drzava.