Pogledajte koja su najčešća pitanja na forumima za trudnice. Saznajte i odgovore.
1. Da li moja beba može da me čuje i dok je u stomaku? Da li treba da joj pričam i čitam i prije nego što se rodi?
Glasovi se filtriraju kroz tkiva, kosti i tečnosti.
Vaše dijete još dok je fetus može da čuje. Ne očekujte da razume riječi, ali su ritam i zvuk njegov osnovni jezik. Takođe, razgovor i slušanje klasične muzike u ovom periodu je dobro i poželjno jer podstiče razvoj mozga. Opšte je poznato da bebe smiruje glas njihovih majki, kao i da ta malena bića prvih dana dok još ne vide raspoznaju roditelje na osnovu zvukova i mirisa.
Zato pričajte svom mjezimčetu. Neće biti uzalud jer se trud oko dijeteta uvek isplati.
2. Želim da se očistim od toksina. Kako najlakše mogu to da uradim? Koje namirnice da izbjegavam?
Posljednja stvar koju biste željele za svoje dijete je da prvih dana svog života odrasta u okruženju koje podsjeća na deponiju.
Tako to izgleda kada ste trudne, a ne vodite računa o ishrani i svom životu. Posteljica se tokom trudnoće formira da bi filtrirala korisne materije za bebu, ali ona jednostavno nije “opremljena” da preradi baš sve štetne materije. Ako želite dobro i sebi i dijetetu, oslobodite se toksina. Izbjegavate alkohol, gazirana pića, cigarete, bilo kakvu vrstu droga, ne koristite dezodoranse, izbjegavajte pjesticide, nedovoljno kuvanu ribu i piletinu, zatim odložite popravke zuba i stavljanje plombi. Takođe provjeravajte kvalitet namirnica koje namjeravate da koristite, izbjegavajte gužve i naravno kofein.
3. Koje vježbe smijem da radim tokom trudnoće da bi održavala kondiciju?
Najbolje je da se prethodno konsultujete sa ljekarom. On zna kakva je vaša trudnoća, pošto je svaka različita, i znaće tačno šta smijete da radite od vježbi.
U početku ćete moći da radite više, a kasnije sve manje. Najbolje je da dosta šetate, idete na pripremne vježbe za buduće mame, pogodan je i pilates, blago istjezanje, a neki savjetuju i pojedine segmente iz joge. Zabranjena je vožnja biciklom, plivanje, aerobik, trčanje.
4. Da li i koliko boli porođaj?
Iskustva su različita, ali jedno je zajedničko svim porođajima: to nije najprijatniji događaj za ženu, ali je potpuno prirodan “postupak”, svaka žena se porodila i svaka je, ako se izuzmu ekstremne situacije, preživjela. Takođe, svaka majka kaže da je zaboravila na bol i neprijatnosti čim je videla svoje dijete. Neke će reći da ih je jako boljelo, neke da ih nije boljelo uopšte.
Istina je da najviše boli period napinjanja (koji naprijedovanjem medicine može da se ublaži epiduralnom anestezijom), a da sam čin rođenja traje veoma kratko i taj bol je nešto manji, ali je intezivan.
5. Koliko traje porođaj?
To je individualno. Neko računa da se porađa čim osjeti prve kontrakcije, pa onda može da se izračuna da je porođaj trajao veoma dugo.
Neke žene uopšte ni ne osjete te blage grčeve. Stručnjaci smatraju da porođaj počinje onog trenutka kada pukne vodenjak. Kod nekih žena to se ni ne dogodi prirodnim putem, nego ga doktor probuši (to nije bolan postupak). I tada počinje porođaj. Praksa je da on traje što kraće, jer svako odugovlačenje šteti bebi i majci. Prosijek je oko tri sata od trenutka prsnuća vodenjaka.
Komentari