Kompjuterski interfejs se koristi za medicinska istraživanja od 1920. godine. Ali kako tehnologija postaje jeftinija ona izlazi iz okvira laboratorije. Stručnjaci strahuju da bi moglo doći do prodaje ličnih i emocionalnih podataka.
Informacije prikupljene od aplikacija mogle bi biti prodate preduzećima, na osnovu signala datih od strane moždanih talasa, predviđaju stručnjaci.
Kompjuterski interfejs ima široku upotrebu za medicinska istraživanja još od 1920. godine, posebno kod pacijenata sa paralizom.
Ali kako tehnologija postaje jeftinija, napušta laboratoriju i širi se u potrošački svijet, sa rastućim tržištem uređaja, uključujući igrice, monitoring alate, kao i tastature na dodir.
Interfejs funkcioniše snimajući moždanu aktivnost i prenosi informacije na računar.
Elektroencefalografija (EEG) je najčešći oblik i obično se koristi preko slušalica sa malim brojem elektroda postavljenih na različitim dijelovima lobanje.
Cijena EEG uređaja je znatno opala. Proizvođači automobila istražuju slične uređaje da bi otkrili nivo umora vozača i poboljšali reakcije na put.
Ali sada postoji rastuća neuromarketing industrija, gdje istraživači tržišta koriste podatke ovih uređaja za mjerenje pažnje i emotivnih reakcija fokusirane grupe na različite reklame i proizvode, i kompanije žure da ih dovedu do potrošača.
(Izvor: Cafe.ba)