Blizu 1.500 makedonskih ljekara štrajkovalo je više od 45 dana, ali nisu uspjeli izvršiti pritisak na vlasti. Štrajk je privremeno obustavljen, ali problemi su ostali. Nametnute reforme i plate od 600 do 700 eura tjeraju specijaliste da napuštaju državne klinike i idu u privatne bolnice, dok znatan dio njih posao traži i van zemlje.
Edukacija jednog ljekara u Makedoniji košta i do 40.000 eura.
Ljekari specijalisti marširali su usred zime ispred Vlade, pregovarali sa ministrom zdravstva Nikolom Todorovim dok su krajem decembra, zbog lokalnih izbora, štrajk su stavili u mirovanje.
„Najveći dio onoga što smo tražili nismo postigli, zato smo i nezadovoljni“, ističe Dejan Stavrić, predsjednik Samostalnog sindikata Kliničkog centra.
Sindikat traži nove pregovore, a glavni zahtjev je da ministar zdravstva Todorov promijeni model dobijanja zarade po učinku.
Ali, ministar nema namjeru ponovo pregovarati sa sindikatom Kliničkog centra u Skoplju, zato što je već potpisao kolektivni ugovor sa Samostalnim sindikatom zdravstva, farmacije i socijalne zaštite.
„Mi smo potpisali kolektivni ugovor sa reprezentativnim sindikatom, koji u saglasnosti sa zakonima u državi, obuhvata sve koji rade u odgovarajućoj djelatnosti i te odredbe se primjenjuju na sve zaposlene u zdravstvu“, ističe ministar.
On je dogovorio povećanje plata ljekara u naredne dvije godine za 20 posto. Stavrić kaže da će te pare pojesti inflacija.
Klub najboljih
Ostaje reforma dobijanja plate po učinku, bazirana na kvantitetu - ako ljekar ne pruži pacijentima utvrđeni broj usluga u toku mjeseca, dobija 20 posto manju platu.
Reforma je štetna za pacijente, kaže Stavrić.
„Klinika za intenzivnu njegu i reanimaciju ima dvostruko manje ljekara anesteziologa nego prije dvije godine. U istom periodu, bolnicu u Tetovu napustilo je 60 posto ginekologa“, dodaje.
Ali ministar kaže da odlazak doktora iz države nije slučaj samo u Makedoniji. Da bi ih motivisao, organizovao je Klub 100 najboljih ljekara koje biraju svakog mjeseca.
Kao nagradu dobijaju 500 eura, a njihova imena objavljuje i u novinama.
„Više od 95 procenata građana u Makedoniji je upućeno da se liječi u državnim bolnicama zbog niskog životnog standarda kažu ljekari“.
Pacijenti vide da javno zdravstvo slabi, dok sindikalci kažu da će ministra, koji trenutno neće da pregovara s njima, problemi u bolnicama prije ili kasnije natjerati da s njima potraži rješenje.
(Izvor:AlJazeera)