Po njemu je nazvan tzv. "Lex Perković", zakon kojim se evropski nalog za hapšenje ograničava na djela počinjena poslije 2002. godine a potražuje ga njemačko pravosuđe jer je kao pripadnik Udbe, kako je osumnjičen, ubio hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.
Večernji list piše da je Perković otišao kod Nobila kako bi zajednički razmotrili nove činjenice i pripremili strategiju odbrane. Nobilo ovih dana nije želio da komentariše spor Vlade RH i Evropske komisije povodom ovog zakona, jer je smatrao da to ne bi bilo u interesu njegovog klijenta.
On je kazao da će čekati kako će se na kraju postaviti hrvatska Vlada i da će se prema tome ravnati.
Brz razvoj događaja, popuštanje premijera Zorana Milanovića pred pritiscima Evropske komisije i najave ministra pravosuđa Orsata Miljenića o tome da će Vlada RH ipak promeniti "lex Perković" i izručivati i optužene za zločine počinjene prije 2002., sigurno su sada ubrzali i pripreme u timu odbrane Josipa Perkovića.
Premda najave ministra pravosuđa još ne znače da će Perković automatski biti predan njemačkom pravosuđu i Nobilu je jasno da se njegov klijent sada mora pripremiti i na tu varijantu, ocenjuje list.
Prema informacijama iz kuloara HDZ -ovih parlamentaraca, hrvatskom premijeru Milanoviću poručeno je iz EK da Hrvatska ima rok do danas da potpredsjednici Komisije Vivian Reding pošalje datum do kojeg će hrvatska Vlada izmijeniti za Evropu neprihvatljiv "lex Perković".
Međutim, iz Vlade takvu informaciju demantuju i tvrde da takav rok ne postoji, mada se ipak saznaje da je prepiska nastavljena.
Iz Ministarstva pravosuđa potvrđeno je Večernjem listu da je Reding ponovo pisala tražeći datum zakonskih izmjena vezanih za evropski nalog, ali da pritom nije postavljala nove uslove i rokove.
Hrvatski premijer Zoran Milanović je najavio juče da će Hrvatska preduzeti potrebne mjere da bi svoj Zakon o pravosudnoj saradnji uskladila s pravnim tekovinama prihvaćenim u vrijeme pristupnih pregovora s EU.
Milanović je i u pismu predsjedniku Evropske komisije Žoze Manuelu Barozu istakao da se ne radi o nespremnosti Hrvatske da sprovede evropski nalog za hapšenje već o različitom tumačenju prava svake države članice EU na punu ravnopravnost u odnosu na ostale.
Hrvatska je krajem juna donijela zakon, kolokvijalno nazvan "leks Perković" kojim primjenu evropskog naloga za hapšenje ograničava na zločine počinjene poslije avgusta 2002. godine.
Zakonskim izmenama onemogućeno je izručenje Josipa Perkovića, nekadašnjeg visokog zvaničnika jugoslovenske Službe državne bezbednosti koja je organizovala ubistvo odbjeglog hrvatskog preduzetnika Stjepana Đurekovića u Bavarskoj 1983. godine, a za kojim je njemačko pravosudje raspisalo međunarodnu poternicu još 2009. godine.
EK je zaprijetila i preduzimanjem mera prema Hrvatskoj zbog neuskladjenosti tih zakona, dok su hrvatski zvaničnici najavljivali njegovu promjenu za nekoliko nedjelja. (blic.rs)